Vše o špercích s mateřským mlékem

Šperky z mateřského mléka jsou originální , krásné a plné tekuté lásky. K jejich výrobě stačí cca 10ml Vašeho mléka. Z tohoto množství lze vyrobit několik kusů originálních šperků. Mléko lze kombinovat s květinami, vlásky, vzácnými kameny či kovem. Ale jsem otevřena i dalším nápadům:)

Mléko může být zmražené, nebo čerstvé. Až ke mně doputuje, (většinou poštou v obálce, ideálně v plastové zkumavce z lékárny), tak sice už nebude ke konzumaci, ale může z něho být krásný šperk.

Mléko biologicky a ekologicky konzervuji, suším, drtím a nakonec smíchám s klenotnickou pryskyřicí.

Zhotovení takového šperku trvá cca 8-9 týdnů. A každý kousek je naprostý originál. 

Chcete si vyrobit šperk sama doma? Mám pro Vás MLÉČNÝ BALÍČEK. Najdete v něm směs a návod na konzervaci mléka. Také vše potřebné pro výrobu šperku. Získáte přístup do výrobní fb skupiny a videonávod. Vyrobit si můžete  třeba i deset šperků :) nebo co Vás napadne. Co víc, nemusíte je vyrábět najednou!  Ale kdy se Vám bude chtít. Klidně na několikrát.

Pro DIY doporučuji výrobu šperků pomocí kovových lůžek.


                                                 VIDEONÁVOD DIY

   Na co se mě nejčastěji ptáte

1. JAK SI OBJEDNAT ŠPERK Z MM?

Pokud se Vám líbí nějaký typ šperku, který mám na eshopu, tak si ho jednoduše objednejte a pošlete mi v dohledné době (bez stresu) 10ml Vašeho mateřského mléka na některou z adres, kterou si vyberete v odážce "kontakt" tady na webu.

2. MRAŽENÉ NEBO ČERSTVÉ?

Je to úplně jedno, takové jaké máte. Klidně může být z mrazáku a nebo četstvě odsáté. Záleží na Vás. Pro výrobu šperku už nemusí mít nutně konzumační kvalitu. Může být klidně i pár dní v lednici. Nepasterizované mléka mají skvělou vlastnost. Umí oddělit tuk od tekutiny a tak "se zakonzervovat". Říká se tomu tuková zátka. Díky tomu vydrží i několikadenní transport třeba ze zahraničí. Já mléko proštěrchám a tuk s tekutinou se znovu spojí.

3. KOLIK MM JE NA ŠPERK POTŘEBA?

Jestliže se Vám podaří odsát, nebo vylovit z mrazáku 10ml, je to skvělé. Právě takové množství potřebuji k pohodlné konzervaci Vašeho mm. Chápu, že i těch 10ml může být někdy problém. Pokud je Váš mrazák prázdný a Vám se nepodaří odsát ani během několika dní 10ml. Netrapte se! MM lze nastavit vodou. K tomu používám křišťálovou vodu. Vy mi pošlete tolik mm, kolik můžete a já si ho "donastavím" dle potřeby.

4. KAM MÁM MLÉKO ODESLAT?

Vyberte si jednu z možností v kontaktech. Upřednostňuji zásilkovnu, kvůli flexibilitě vyzvednutí balíčků a také naprosté spolehlivosti této služby oproti třeba České poště. Pokud ale nemáte možnost využít Zásilkovnu a musíte mléko odeslat Českou poštou, prosím posílejte balíček doporučeně! 

5. JAK MÁM MM, PŘÍPADNĚ VLÁSKY, ZABALIT?

Pro mm je ideální zakoupit plastovou zkumavku v lékárně.  Pokud, ale chcete klidně mléko zabalte do skla a ochraňte vrstvou papíru, tak aby se lahvička nerozbila. MM prosím opatřete jmenovkou!  

Vlásky buď vložte do malého sáčku, nebo sepněte sponkou, případně dejte do gumičky. A také prosím opatřete Vašim celým jménem! Vlásků stačí malinko, pokud ale máte specifickou představu co z nich chcete vytvořit - třeba srdíčko, nebo písmenko, budu ráda když jich budu mít k dispozici spíš víc. Cca 3 cm o šířce 0,2 mm.

6. CO SE STANE SE ZBYLÝM MM, KTERÉ NEPOUŽIJETE?

Mléko je tak vzácná komodita, že by bylo škoda ji jen tak vyhodit. Proto mm které usuším a nepoužiji, archivuji po dobu cca osmnácti měsíců. Pokud si budete chtít v budoucnu objednat další šperk, bude to o to jednoduší a razantně se zkrátí Vaše čekání na hotový výrobek:) Je třeba mi to ale napsat do poznámky k objednávce.

7. KOLIK ŠPERKŮ JE MOŽNÉ Z 10ML VYROBIT?

Záleží samozřejmě na velikosti, ale cca 5-10ks.

8. JAK RYCHLE BUDE ŠPERK HOTOVÝ?

Vyrobit šperk z mm je dlouhý proces. Zejména v zimě, kdy mm déle schne. MM se musí zakonzervovat, poté vysušit, rozdrtit, vytvrdit. Mléka nechávám vyschnout přirozeně na vzduchu, aby byla zachována jejich barva a kvalita. Na výrobu tak potřebuji cca 8 - 9 týdnů.

9. ZEŽLOUTNE MI ŠPERK?

Žloutnutí šperků může způsobit jejich intenzivní vystavování přímému slunci. Proto používám speciální japonskou pryskyřici s dlouhodobou UV ochranou proti žloutnutí. Snažím se tak změnu barvy eliminovat. Nikdo na světě, ale nemá šperky s mm tolik let, abych mohl tvrdit, že ví co udělají za půl století. Já ale věřím, že při správném zacházení vydrží velmi dlouho krásné.

Se šperky se nesluňte, vyhýbejte se chemikáliím, parfémům, nebo vodě, obzvlášť té mořské. To platí koneckonců u všech šperků. Jak pečovat o šperky si můžete přečíst v samostatném odkazu na mých stránkách.

10. PRACUJETE I SE ZLATEM?

Ano i ne. Používám 24 nebo 23k zlato k dozdobení šperků. Vzhledem k tomu, že nevlastním puncovní značku mohu použít a prodat maximálně 0,3g zlata. To mě značně omezuje, jsem odkázaná především na pozlacené stříbro. Proto pokud chcete čistě ryzí zlatý šperk, je třeba počítat s výrobou na zakázku ve spolupráci se zlatníkem. V současné době se snažím najít někoho s kým bych chtěla v tomto směru pravidelně spolupracovat. Můžete ale i vy sami oslovit zlatníka a dle návrhu si nechat vyrobit osobní šperk, který Vám potom mateřským mlékem dozdobím. Předtím mě, ale raději kontaktujte, ať můžeme vše vyladit, tak aby dozdobení bylo možné.

11. JE MOŽNÁ ZÁMĚNA MM

Ne. Každé mateřské mléko a vlásky, nebo květiny, které mi pošlete dostanou své číslo podle objednávky a navíc jsou označeny jménem. Nikdy nedělám více šperků najednou, ale věnuji se jediné zakázce. Tím je vyloučeno, že se stane záměna mm.