Proč vyrábím šperky z mateřského mléka

28.01.2021

Mateřské mléko mě fascinuje od té doby, co jsem se dozvěděla, jak celý proces kojení funguje. Že každá matka má jedinečné mléko, přesně na míru potřebám svého dítěte. Neexistují dva totožní lidé, ani dvě totožná mléka! Rozsvítilo se mi, že kojení je ekologické, a že je tu ohromná potravinářská a farmaceutická lobby. Že kojit je levné, jen se to koncernům na výrobu náhražek nehodí rozkřikovat. A říkala jsem si, kdyby lidé věděli, co vím teď já, už nebudou ta umělá mléka kupovat. Mléko je tekutá láska. Tak se jmenuje i rozhlasový dokument, který jsem o mléku a kojení natočila pro Český rozhlas. Musela jsem si ho velmi těžce prosadit i obhájit. Ale to je jiná kapitola. Byl to jen důkaz, jak velké téma a tabu stále kojení a mateřské mléko ve společnosti je.

V souvislosti s tím jsem objevila, že existuje něco jako šperk z mateřského mléka. Něco tak intimního, jedinečného a krásného, mě naprosto fascinovalo. Několik týdnů jsem pátrala na internetu a hledala postup výroby. Marně, žádný nefungoval. Z posedlosti mě vysvobodila moje maminka, která celý život pracovala jako chemická laborantka a podílela se na světovém patentu. Díky ní jsem se přiblížila svému snu -  výroby šperku z mateřského mléka. Stačilo pár výpočtů a pokusů, vypadalo to nadějně. Jenže první vyhrání z kapsy vyhání, nadšení a zklamání se opakovalo ještě několikrát, až asi před rokem jsem si začala být opravdu jistá svojí jedinečnou metodou. Ta je založena na konzervaci mateřského mléka, bez použití syntetických chemikálií.

Doufám, že se lidé nad kojením a darem, který nám příroda věnovala, zamyslí. Že si ho budou více vážit a hýčkat. A třeba nám dojde i to, že všechna mléka jsou mateřská, a to co se děje ve velkochovech krav, je naprosto nelidské. O tom je zase jiný můj dokument. Cestou mléka.

Rozhlasový dokument CESTOU MLÉKA

Videoupoutávka k Tekuté lásce

Rozhlasový dokument TEKUTÁ LÁSKA