Jaký kov si vybrat pro svůj šperk?

06.07.2021

Každý kov má své přednosti. Ať už to jsou fyzikální vlastnosti, nebo spirituální náboj či energie. Podobně jako u kamenů a rostlin je i kov přírodní materiál a má měřitelné vibrace, které na nás působí. Kovy jsou také opředeny různými mýty. Některé se hodí ke každodennímu nošení, jiné spíš příležitostně. A v neposlední řadě je výběr materiálu závislý na vkusu a intuici. Snad vám následující řádky pomohou se zorientovat a rozhodnout se pro ten správný šperk právě pro pro vás.

Chirurgická ocel je slitinou oceli a chromu. Její výhodou je, že je velmi pevná, tvrdá, odolná proti poškození i korozi a nečerná na kůži vlivem potu nebo kolísání teplot. Téměř neoxiduje na vzduchu.

Oproti stříbru není tak lesklá. Její lesk je matný a je také tmavší než stříbro. Může být i černě galvanicky upravená.

Její spirituální síla je  přikloněná k mužské energii. Pokud se chcete obrnit pevnými nervy a doplnit ženskou jemnost, pak sáhněte právě po ní. Pro muže je pak kovem číslo jedna. Dokáže podtrhnout jejich ochranitelskou auru.

Chirurgická ocel
Chirurgická ocel
galvanicky upravená chirurgická ocel
galvanicky upravená chirurgická ocel


Stříbro 925/1000 je slitinou 92,5% stříbra a 7,5% jiného kovu, obvykle to bývá měď. Čisté stříbro je příliš měkké na to, aby se z něj dal vytvořit šperk. Proto se stříbro kombinuje s jiným kovem za cílem získání vyšší pevnosti, pružnosti a lesklého vzhledu. Je většinou světlé, pokud není speciálně galvanicky upraveno či mořeno. Díky jeho poddajnosti si můžete lehce upravit třeba velikost nastavitelných šperků v ruce a nepotřebujete speciální nářadí.

Je náchylnější na poškrábání a deformitu, poměrně rychle oxiduje na vzduchu a reaguje s potem - černá a žloutne (dnes už ale existují čistící prostředky k domácímu použití, ideálně utěrky tak, abyste cíleně vyleštili jen kovové části šperku).

Pokud stříbro udržíte v kondici je velmi elegantní a lehké.

Stříbro má silnou ochranitelskou moc proti černé magii a umí  dobře absorbovat veškeré informace. Je dobré na to myslet a občas jej opláchnout pod tekoucí vodou. Ve spojitosti s červenou barvou je vhodné třeba v těhotenství, kdy umí udržet špatné myšlenky dále od těla.

Stříbro Ag 925
Stříbro Ag 925

Rhodium s chemickou značkou Rh je drahý kov stříbrně bílé barvy. Spolu s palladiem a rutheniem patří rhodium mezi takzvané lehké platinové kovy.

Rhodium se používá k bílému či černému pokovování ve šperkařství. Bílé pokovení šperk rozzáří stříbrnobílým leskem. Při použití černého rhodia získá klenot antracitově černý lesklý povrch.

Šperk opatřen rhodiovou vrstvou má zvýšenou odolnost proti poškrábání, protože rhodium je velmi tvrdý kov. Další výhodou je zamezení černání. To může způsobit jen opravdu velmi agresivní pot.

Rhodiují se běžné kovy, stříbro i bílé zlato.

Bíle rhodiovaný kov
Bíle rhodiovaný kov
antracitový vzhled rhodia
antracitový vzhled rhodia

Zlato

Z praktického hlediska je odolné vůči korozi, plísni a dokonce i ztrátě lesku. Ryzí zlato je však, stejně jako stříbro, velice měkké, na to aby bylo možné jej nosit denně. Proto musí být obohacováno i o jiné kovy - stříbro, měď, zinek, palladium, nikl, které mu dodají pevnost a trvanlivost, jež od kvalitních šperků očekáváme.

Zlato není tak náchylné na změnu barvy, ale přesto je třeba se vyhýbat chemikáliím jak v kuchyni tak v koupelně a šperk na noc ideálně ukládat do krabičky.

Bílé zlato má nažloutlou barvu, pokud je navíc rhodiované je teprve opravdu bílé.

Růžové zlato je zpravidla kombinací zlata a mědi, proto má růžovou barvu.

Kolik má zlato karátů, tolik má v sobě dílů zlata. Například 18K zlato má 18 dílů zlata a 6 dílů jiných kovů, je to tedy 75% zlato.

Au 24k zlato
Au 24k zlato

Zlato je vpodstatě všude. Z hornin putuje do vody, do rostlin i živočichů. Mořské organismy /v suché formě hmoty/obsahují vprůměru 45 ppb zlata, vrostlinách se hromadí v semenech, kořenech, dřevině a kůře. Některé rostliny jsou dokonce koncentráty zlata a slouží k biochemickému vyhledávání jeho ložisek. Zlato najdeme rozptýlené i ve vesmíru. Je v železných meteoritech, kamenných meteoritech, sklovitých tektitech a měsíčním prachu.

Zlato představuje nejvyšší božskou energii síly, moudrosti a pochopení. Má energii slunce a tak jako růže je nejvyšší rostlinou lásky, zlato je nejuctívanějším kovem přírody.

Kombinace vícero kovů

Zlato má silnou energii spojenou se sluncem, stříbro zase s měsícem, proto není špatné propojit oba kovy v jednom šperku. Nebo šperky z různých kovů kombinovat, tak aby se potenciály jejich energií propojily.

stříbro a zlato
stříbro a zlato


Zlacený a jinak pokovený šperk

Je samozřejmě mnohem levnější varianta, především u zlata, než šperk celoryzí.

Je třeba mít na paměti, že šperky pouze zlacené, stříbrřené nebo rhodiované se časem tzv. ošoupou. I když už jsou dnes vyspělé technologie pokovování, trvanlivost je zkrátka jenom dočasná. Na druhou stranu ošoupáním může získat šperk zajímavou patinu. Pokovení, kromě rhodia, bych volila jen pro šperky, které budou víceméně příležitostní a jinak budou odpočívat v krabičce. Jako příležitostný šperk vám vydrží dlouho.

Postříbřený šperk
Postříbřený šperk
Pozlacený šperk
Pozlacený šperk