Jak si umývám dredy

03.10.2020

Protože jsem si nechala dredy dělat u jedné krásné Angolanky, a ta je neháčkovala, ale pracovala tak, jak byla zvyklá s černošskými vlasy. Byl to zážitek, který se vám poštěstí jednou za život🙃.

Rozdělila celou hlavu na sektory, jako když se chystáte na rasta copánky. Bylo jich asi milion, takže po prvních pár dredech naznala, že to by trvalo týden a zkrouhla počet na cca sedmdesát :). Každý pramen tupírovala a uhlazovala vazelínou. Nejenže ta hlava po deseti hodinách bolela ještě týden, jako čert. Měla jsem od toho - spešl dreadlock wax - všechno mastný. A pocit z hlavy teda taky nic moc. Trvalo to tak dva týdny, kdy jsem vypadala jako dikobraz. Pak se to přetavilo v Mauglího, a pak to dorostlo:)

A protože se dredy nemají alespoň první měsíc umývat, snila jsem o tom, jak si je opláchnu! Od tý doby jsem toho vyzkoušela mnoho a oblíbila si několik způsobů, které už třináct let piluji k dokonalosti.

Pravidlo, které platí pro všechny druhy mytí: "Vlasy opravdu stačí umývat jen u kořínků a přes konečky pak opláchnout vodou." Uzamčené (tak se dredům říká) vlasy totiž dovnitř do vlasu špíny moc nepustí, ta se drží jen na povrchu. Zkušení dredaři jistě potvrdí, že dredy se prostě dál od hlavy nemastí ani extra nešpiní.

1. Zkuste kopřivový, březový nebo heřmánkový..prostě obyčejný bylinný šampón, bez kondicionéru samozřejmě. K tomu budete potřebovat houbičku, která pomůže šampón řádně napěnit. Tou napěněnou houbičkou si pak hlavu lehce drhněte a spláchněte čistou vodou. Žádné octové oplachy nejsou fakt potřeba. Hlavně vlasy dobře vyždímejte..vysušte OPATRNĚ ručníkem, nebo jen  zabalte do ručníku a nechte volně uschnout. V nutném případě vyfénujte....

2. Zkuste si sehnat marocký, nebo jiný jíl. Smíchejte ho s vodou, tak nějak na konzistenci kaše. Tu si naneste ke kořínkům vlasů a nechte 3-4 minuty lehce zaschnout. Né moc! Zbylý jíl si klidně naneste na obličej. Parádně totiž čistí a detoxikuje, nejen pokožku hlavy. A spláchněte. Koupelna bude sice vypadat jak po bahenní koupeli, ale stojí to za to! Jíl se nezažírá a jde lehce opláchnout. Žádný strach. Tato metoda je velmi jemná a šetrná taky k peněžence.

A jak často si vlasy umývám, podle času a nálady :) V zimě cca 1-2 měsíce. V létě častěji.
A jak často si vlasy umývám, podle času a nálady :) V zimě cca 1-2 měsíce. V létě častěji.

3. Nejosvědčenější péče na zpevnění dredů je slaná voda. Ideálně si je pořádně promořit v moři :) Ale i v našich zeměpisných šířkách lze sehnat, či si doma vyrobit sprej se slanou vodou. O náslédné péči ale zase jindy :)

4. Objevte šampuk. Nějaký s bylinným nebo jílovým složením. Šampuk vypadá jako mýdlo, ale víc a rychleji se napění. Hlavu si jím můžete umýt rovnou bez houbičky. Úplně jednoduše ho pak vymyjete.